Αρχική > ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ > ΜΠΑΣΚΕΤ: Ήττα στη παράταση ο ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ

ΜΠΑΣΚΕΤ: Ήττα στη παράταση ο ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ

ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ – ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 79-81 (κ.α. 70-70).

aog_arisΤη τρίτη συνεχόμενη ήττα του γνώρισε χθες ο ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ στο κλειστό του Άλσους Βέικου από τον ΑΡΗ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ, με 79-81, στη παράταση αφού ο κανονικός αγώνας έληξε με 70-70.

Φανερή η έλλειψη ικανού οργανωτή για το ΓΑΛΑΤΣΙ, (χωρίς τον τραυματία Λαδικό),  που μια ακόμη φορά έπαιξε ένα άναρχο μπάσκετ, με πολλές προσωπικές επιλογές των βασικών του παικτών. Ο ΑΡΗΣ μια ομάδα που έτρεχε πάρα πολύ κατάφερε να ξεφύγει στο πρώτο δεκάλεπτο με το εκπληκτικό σκορ 20-30 υπέρ του, με μεγάλη ευστοχία στα τρίποντα αλλά και καλή κυκλοφορία της μπάλας. Ο ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ μάζεψε τη διαφορά στο 2ο δεκάλεπτο με το επιμέρους 18-5 και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος 38-35! Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκορ πήγε στο +5 για τον ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ αλλά στο 4ο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι πηγαίνοντας το στη παράταση, όπου τρία συνεχόμενα άστοχα σουτ τριών πόντων του ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ  στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, “έδωσαν” τη νίκη στον ΑΡΗ.

Με τρείς νίκες-τρείς ήττες ο ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ, σε ένα πρωτάθλημα πολύ ανταγωνιστικό, και στο οποίο, πιθανότατα, οι θέσεις του υποβιβασμού θα είναι 5, μπαίνει ήδη σε περιπέτειες, εκτός αν υπάρξουν γρήγορες αντιδράσεις.

Το φύλλο αγώνα:

Διαιτητές: Τσώνος, Μαραμής.
Δεκάλεπτα: 20-30, 18-5, 20-18, 12-17 (70-70) 9-11 (79-81)
ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ(Κουμαράς,Γκολεμάς): Δεληγιάννης, Καρούσης, Γόγωνας, Καραμαδούκης 22(2) Κορκοσούρας 7, Σμάγκιν 12, Μαρίνος 22(2) , Κορρές 5(1), Βαφιάς , Μπινετόπουλος , Πλατσικούδης 11(1), Παπαδημητρίου.
ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ(Αρβανίτης,Πρασσάς): Δερβετζής, Γραμμένος, Βενιτουράκης 9(3), Παπαδόπουλος 17(3) , Χρονόπουλος 22(1), Ηλιόπουλος 9 , Βρεττός , Σισμανίδης, Παπαδόλιας 9(1), Κανελλόπουλος , Παριανόπουλος 7(1) , Βεντούρης 8(2).