Ενδιαφέρουσα Πρωτοβουλία του Δήμου Γαλατσίου!
Η Διεύθυνση Κοι
νωνικής Πολιτικής & Υγείας του Δήμου Γαλατσίου σε συνεργασία με τον Αθλητικό & Πολιτιστικό Οργανισμό του Δήμου Γαλατσίου υλοποιεί ΔΩΡΕΑΝ πρόγραμμα «Ειδικής Φυσικής Αγωγής και Θεραπευτικής Κολύμβησης», για ηλικίες 4 έως 18 ετών στις εγκαταστάσεις του Άλσους Βεΐκου. Μια κίνηση που δείχνει ευαισθησία στα δικαιώματα των ΑμεΑ και τους περιορισμούς που βιώνουν στον τομέα της άθλησης.
![](https://www.galatsisports.gr/wordpress/wp-content/uploads/2018/06/amea_galatsi-297x200.png)
Οι στόχοι του προγράμματος είναι η βελτίωση της γενικής φυσικής κατάστασης, η ανάπτυξη κινητικών και γνωστικών δεξιοτήτων, η πρόληψη και μείωση της απομόνωσης, η κοινωνικοποίηση και η ανάπτυξη της αυτοπεποίθησης και του αυτοσεβασμού.
- Κατηγορίες αθλουμένων:
Διάχυτες Αναπτυξιακές Διαταραχές
ΔΕΠ-Υ
Δυσπραξία
Νευρομυική Διαταραχή
Νοητική υστέρηση
Αγχώδεις Διαταραχές
Σύνδρομo Down
Κινητικές δυσκολίες
Μαθησιακές δυσκολίες
Τύφλωση – Προβλήματα όρασης
Κώφωση / Βαρηκοϊα
- Περίοδος αιτήσεων: 23/05/2018 έως 11/06/2018.
- Ημέρες και ώρες προγράμματος: Δευτέρα έως Παρασκευή 12:00-16:00.
- Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να προμηθεύονται το έντυπο της αίτησης, για το εν λόγω πρόγραμμα, από τα γραφεία της Κοινωνικής Υπηρεσίας (Γ.Βάσσου 5) και από τα Κέντρα Κοινότητας (Δημαρχείο, Αρχιμήδους 2 & Ιπποκράτους 7 / τηλ: 210-2143375), Δευτέρα-Πέμπτη 09:00-15:00
- Υπεύθυνος προγράμματος: Αντώνος Θάνος – Καθηγητής Φυσικής Αγωγής (Υγρός Στίβος, Ναυαγοσωστική, Ειδίκευση στην ειδική αγωγή και Πιστοποίηση στη μέθοδο υγροθεραπείας ).Τηλ. πληροφοριών: 210-2222011 (ώρες 11:00-15.00)
- Έπειτα από αξιολόγηση των ενδιαφερομένων οι συνεδρίες θα είναι ατομικές ή σε μικρές ομάδες.
Η παραμονή των συνοδών των παιδιών στο χώρο της αθλητικής δραστηριότητας κρίνεται υποχρεωτική.
Βέβαια θα πεί κάποιος, η ανακοίνωση βγήκε σήμερα 7/6 αλλά οι εγγραφές γίνονταν από 23/5 μέχρι 11/6.! Ε…πάλι καλά που βγήκε και τώρα!!!