Αρχική > ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ > ΜΠΑΣΚΕΤ: ΝΙΚΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ!!!

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΝΙΚΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ!!!

aog_nikiΣε ένα συγκλονιστικό αγώνα με μεγάλη ανατροπή εξελίχθηκε η αναμέτρηση του ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ με τη ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ 1ου ομιλου Νότου της Γ΄ΕΘΝΙΚΗΣ.

Στο γεμάτο κλειστό του Άλσους Βείκου, η ομάδα του Μ. Κουμαρά βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, με πολλά λάθη παικτών του αλλά και με αστοχία σε υποτιθέμενες εύκολες προσπάθειες. Το ημίχρονο βρήκε τη ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ να προηγείται με +8 πόντους, ενώ το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο 3ο δεκάλεπτο, οπου το σκορ έκλεισε με -7 για το ΓΑΛΑΤΣΙ.

Σε ένα εκρηκτικό 4ο δεκάλεπτο, το ΓΑΛΑΤΣΙ κατάφερε σιγά-σιγά να καλύψει τη διαφορά και να ισοφαρίσει το παιχνίδι στέλνοντας το στη παράταση. Εκεί η προς στιγμή διαφορά των +5 για το ΓΑΛΑΤΣΙ χάθηκε από λάθη εμπείρων παικτών του, που πάντως ήταν οι ίδιοι που πήραν  τα μεγάλα σουτ την ώρα που η μπάλλα έκαιγε. Με το άστοχο τρίποντο του Πρίτσου στο τέλος της παράτασης, ο αγώνας πήγε σε δεύτερη παράταση, όπου η πολύ καλή άμυνα, οδήγησε σε εύκολα καλάθια και σε νίκη τελικά με τελικό σκορ 101-96.

Από τον ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ κορυφαίοι οι Παπαγεωργόπουλος, Σπηλιόπουλος, Λοίζος, ενώ από τη ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ ξεχώρισαν οι Δέλλιος, Οτουντζίδης.