Αρχική > ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ > ΜΠΑΣΚΕΤ: Εντυπωσιακό παιχνίδι Νέων στη ΓΚΡΑΒΑ!!!

ΜΠΑΣΚΕΤ: Εντυπωσιακό παιχνίδι Νέων στη ΓΚΡΑΒΑ!!!

ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ – Α.Ε.Κ  67-73!!!

Ένα εντυπωσιακό παιχνίδι είχαν τη τύχη να δουν οι 150 περίπου φίλαθλοι που βρέθηκαν στο κλειστό της Γκράβας χθες το βράδυ. Για τη Β’ Φάση του Τουρνουά ΝΕΩΝ (κ21) της ΕΣΚΑ, ο ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ υποδέχθηκε τη πολλά υποσχόμενη ομάδα της Α.Ε.Κ. από την οποία και έχασε τελικά με 67-73, αφού δεν μπόρεσε να κρατήσει τα τελευταία δύο λεπτά το προβάδισμα που είχε, μια και 3 βασικοί παίκτες του αποβλήθηκαν με 5 φάουλ.

ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ_ΑΕΚ6 Στο παιχνίδι η αρκετά “ψηλότερη” Α.Ε.Κ. πήρε από την αρχή το προβάδισμα, εκμεταλευόμενη τα ύψη της, και έκλεισε το δεκάλεπτο με 9-17. Στη συνέχεια, ο ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ αντέδρασε και κατάφερε να κλείσει τη διαφορά στους -3 για το ημίχρονο (28-31), με μια πολύ καλή ευστοχία από τη περιφέρεια.

Στη τρίτη περίοδο, ο ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ ανέβασε στροφές και…τρίποντα, μπαίνοντας στη 4η περίοδο με προβάδισμα τριών πόντων. Στη τέταρτη περίοδο καθοριστικό ρόλο έπαιξε η απόδοση του νεαρού γίγαντα της Α.Ε.Κ. Τσαλμπούρη (2.16), που με τους δικούς του 12 από τους συνολικά 15 πόντους του, και φορτώνοντας με φάουλ τους “ψηλούς” τωνΠΑΤΗΣΙΩΝ, εδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 67-73 τελικό σκορ.