Αρχική > ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ > ΜΠΑΣΚΕΤ > Απίστευτη νίκη ο ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ!

Απίστευτη νίκη ο ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ!

ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ- ΕΣΚΔ Ν.ΙΩΝΙΑΣ 81-75!

Ένα απίστευτο φινάλε είχε το παιχνίδι-ντέρμπι στο κλειστό του Άλσους Βέϊκου ανάμεσα στον ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ και στην Ν. ΙΩΝΙΑ, που βρήκε τελικά νικητές τους γηπεδούχους με 81-75.

Με το 1ο δεκάλεπτο να κλείνει με 17-18 και το ημίχρονο με 37-38, όλοι περίμεναν ένα εξίσου ισοδύναμο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο και όχι άδικα.

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε μετά από εκατέρωθεν μικρο-πρωτοπορίες στο 53-55!

Και ήρθε η 4η περίοδος, η εξέλιξη της οποίας δεν υπήρχε ούτε στα πιο ευφάνταστα σενάρια.

Με συνεχόμενα τρίποντα η Ν. ΙΩΝΙΑ έδειξε να μετατρέπει τη περίοδο σε περίπατο αφού το σκορ στο 37′ γίνεται 60-71. Από εκεί και μετά Μπαλαμπάνης, Κορκοσούρας και Θαλασσινός, εκμεταλλεύονται, με αφετηρία και μια τεχνική ποινή εναντίον του Εμίρη, άριστα τα λάθη του αντιπάλου και με εύστοχα τρίποντα και βολές καταφέρνουν το ακατόρθωτο, 21-4 σε λιγότερο από 3 λεπτά!!!

Πολλά τα παράπονα από τους φιλοξενούμενους για τα εναντίον τους σφυρίγματα, κυρίως στο τελευταίο τρίλεπτο.
Κατάμεστο το κλειστό του ΔΑΚ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ, ελευθέρα η είσοδος χωρίς εισιτήριο.