Αρχική > ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ > ΜΠΑΣΚΕΤ: ΣΕ ΤΡΙΤΟ ΑΓΩΝΑ ΘΑ ΚΡΙΘΕΙ Ο ΤΙΤΛΟΣ

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΣΕ ΤΡΙΤΟ ΑΓΩΝΑ ΘΑ ΚΡΙΘΕΙ Ο ΤΙΤΛΟΣ

pao_aesgΜε ανατροπή στα τελευταία 2 λεπτά ο γηπεδούχος ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ κατάφερε να κερδίσει τις Νεάνιδες της ΑΕΣ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ με 52-50, χθές στο Τάφο του ΙΝΔΟΥ, στέλνοντας τη σειρά των τελικών σε 3ο παιχνίδι, την επόμενη ΤΕΤΑΡΤΗ 20/3/2013 στο ΓΑΛΑΤΣΙ στις 21:30.

Το παιχνίδι ήταν και πάλι δυνατό, με πάθος τόσο στο παρκέ όσο και στην εξέδρα. Προβάδισμα στο σκόρ είχε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα η  ΑΕΣ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ, παρά τη πολύ καλή άμυνα που έπαιξε ο Παναθηναικός  πάνω στη Στέλλα Φουράκη. Η μεγάλη πίεση στα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα από τη μεριά του ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥ, έφερε αποτέλεσμα, και αφού  το Γαλάτσι αστόχησε στις τρεις τελευταίες επιθέσεις του, ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ πήρε το παιχνίδι και ισοφάρισε 2-2 τη σειρά των τελικών.

Από τον ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ και πάλι κορυφαία η Χριστινάκη με 17 πόντους, ενώ η Στέλλα Φουράκη της ΑΕΣ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ  “σταμάτησε” στους 28 πόντους.

Πολύ καλή για ένα ακόμη αγώνα η Αγγελική Βιντζιλαίου, ταλαιπώρησε την άμυνα των νικητών.

Ο τίτλος θα κριθεί την επόμενη Τετάρτη, στο κλειστό του Αλσους Βείκου.