Αρχική > ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ > Νίκη στο ντέρμπι ο ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ!

Νίκη στο ντέρμπι ο ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ!

ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ – ΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΠΑΓΟΥ 73-71!

Σε έναν αγώνα θρίλλερ όπως τελικά εξελίχθηκε στο τέλος, ο ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ κατάφερε να κλέψει, κυριολεκτικά, τη νίκη από τη φιλοξενούμενη και δεύτερη στη βαθμολογία ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΠΑΓΟΥ με σκορ 73-71, και να παραμείνει σε τροχιά για τα play-offs.

Ο ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ βρέθηκε να κυνηγά το σκορ στα μεγαλύτερα διαστήματα του αγώνα, με αποκορύφωμα τη τέταρτη περίοδο όπου είδε στα τελευταία 4 – 5 λεπτά τους αντιπάλους του να προηγούνται μέχρι και 10 πόντους.

Ένα πολύ σκληρό – εσκεμμένο – φάουλ του Γ. Μακρή πάνω σε αιφνιδιασμό του νεαρότερου αλλά και κατά γενική ομολογία καλύτερου παίκτη της ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ με το #7 (Κώστας Μόκκας), περίπου στα 3′ 30″ πριν το τέλος, αποτέλεσε το σημείο εκκίνησης για ανατροπή της διαφοράς που έφερε την τελική επικράτηση του ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ με ένα ηρωϊκό lay-up του Παπαβλασσόπουλου στα τελευταία δευτερόλεπτα!

Το φύλλο αγώνα:

Διαιτητές: Χρηστίδης, Τσάτσης

Δεκάλεπτα: 21-22, 41-44, 54-57, 73-71.

ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ (Κουμαράς, Γκολεμάς): Τσιούτσιας, Οικονομόπουλος 11 (1), Μακρής Γ. 9 (1), Μακρής Ν. 10 (1), Χαρακτινός 5 (1), Χανιώτης, Κανελλόπουλος 3 (1), Γκουτσίδης 1, Μπινετόπουλος 8, Λαδικός 13 (2), Γουδέλης 5 (1), Παπαβλασσόπουλος 8.

ΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΠ. (Σγουρίτσας, Μπεζεριάνος): Μπακόπουλος Δ. 1, Βίτσος 10 (1), Κοτσωλέτης, Διόλατζης, Ανδρουλάκης 16 (4), Μπακόπουλος Α. 8, Ρουμπέας 3 (1), Μαντζούνης 8, Παλαιοκρασσάς 11, Ρουκουνάκης, Μαρματάκης, Μόκκας 14 (2).