Είστε εδώ
Αρχική > ΕΙΔΗΣΕΙΣ > ΑΠΟΛΛΩΝ στη Γ’ ΕΘΝΙΚΗ!

ΑΠΟΛΛΩΝ στη Γ’ ΕΘΝΙΚΗ!

Απόλλων Σμύρνης-ΕΣΚΔ Νέας Ιωνίας 70-62

Στο ντέρμπι κορυφής της Α’ ΕΣΚΑ στη προτελευταία αγωνιστική, ο ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ κέρδισε τη ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ με 70-62 και το πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑ και από την επόμενη αγωνιστική χρονιά θα αγωνίζεται στην Γ’ ΕΘΝΙΚΗ κατηγορία.

Σε ένα  κατάμεστο γήπεδο από φιλάθλους και των δύο ομάδων και με πολλά παιδιά των ακαδημιών, ο ΑΠΟΛΛΩΝ έγραψε ιστορία, αφού μετά το κύπελλο ΕΣΚΑ κατέκτησε και το πρωτάθλημα.

Μετά  από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (28-30) οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι στο 3ο δεκάλεπτο, βρήκαν λύσεις απέναντι στη δυνατή  άμυνα της Ν. ΙΩΝΙΑΣ, και πετυχαίνοντας  μεγάλα σουτ, ξέφυγαν με +10 πόντους, διατήρησαν τη διαφορά και στο 4ο δεκάλεπτο, και έφτασαν στη μεγάλη νίκη.

Δεκάλεπτα: 17-14,28-30,54-44,70-62

Διαιτητές: Τσολάκος, Καψιώχας, Γέρος

Απόλλων(Ρώσσης, Γκινούτσης): Χαλάτσης, Μπάρδας, Χατζηθεοδώρου, Καραΐσκος 2, Κουντούρης 4, Ιωαννίδης 17(3), Γιαουρτόγλου 19(2), Μπότσης, Βουγιούκας 21(2), Ανδρουλάκης, Αβραμίδης 4, Βαρδής 3.

Ν. Ιωνία(Καράμπελας): Τουρνάκης 1, Συντάκας 11(1), Μαυροειδάκος 3, Κόκιος 6, Ουκπεμπορ 15(1), Θωμαη 15(1), Καραβανας 7(1), Βαρνάβας, Πεταλάς 4, Μαυρίδης.