Αρχική > ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ > ΜΠΑΣΚΕΤ: Νίκη ανάσα ο ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ!

ΜΠΑΣΚΕΤ: Νίκη ανάσα ο ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ!

Μια ανέλπιστη νίκη πέτυχε στη Ζάκυνθο ο ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ δείχνοντας, ότι είναι ακόμη ζωντανός στη Γ’ Εθνική, αν και οι πιθανότητες παραμονής έχουν πλέον μηδενιστεί. Το θαύμα θα μπορούσε να γίνει αν ο ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ κέρδιζε 4 τουλάχιστον παιχνίδια από τα υπόλοιπα 6 του πρωταθλήματος.

zak_aog1Το παιχνίδι τώρα, ήταν ένα ντέρμπι για γερά νεύρα με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια. Η ομάδα της Ζακύνθου, κρατούσε την τύχη στα χέρια της καθώς βρέθηκε να προηγείται με 57-45 περίπου 7 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ωστόσο στην συνέχεια ο ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ κατάφερε να «ροκανίσει» την διαφορά και να  επιστρέψει στο παιχνίδι, με πολύ μεγάλα σουτ από τη περιφέρεια και στο 36 περίπου έφτασε να προηγείται με 60-57. Το τελικό 63-63 πήγε τον αγώνα στη παράταση, όπου η ομάδα του Γαλατσίου κατάφερε να προηγηθεί με 67-64,  4 λεπτά πριν τη λήξη, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος πέρασαν με 68-67. Μια τρίποντη “βόμβα” του Ματέι Στογίανοβιτς 2″ πριν το τέλος έδωσε στον ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ το τρίτο ροζ φύλλο φέτος.

ΑΓΕ ΖΑΚΥΝΘΟΥ-ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ 68-70  (63-63 κ.α.)
Διαιτητές: Μαντήλας-Τζαμάκου
Δεκάλεπτα: 17-17, 31-30, 50-45, 63-63, 68-70
ΑΓΕ ΖΑΚΥΝΘΟΥ (Θεοδώσης-Κλάδης): Κοτσέτας 21 (1), Σκούφης 5 (1), Χαλβατζής 2, Τζινόπουλος 5, Μπονίκος 11, Νικολόπουλος 24.
ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ(Κουμαράς): Κελαϊδης 12 (2), Λίτσος 17 (4), Μπαλαμπάνης 16 (2), Πετριανίδης 3, Στογιάνοβιτς 12 (1), Κοκορόγιαννης 6, Λοϊζος 4.

ΥΓ. Το GalatsiSports ευχαριστεί το zantesports.gr για τη παροχή πληροφοριών για το παιχνίδι.