Αρχική > ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ > ΜΠΑΣΚΕΤ: Ντέρμπι από…το πουθενά ο ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ!

ΜΠΑΣΚΕΤ: Ντέρμπι από…το πουθενά ο ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ!

ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ – ΠκΑΟ ΑΜΙΛΛΑ 69-67!

aog_amilla5Σε ένα φαινομενικά εύκολο παιχνίδι, ο ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ πάλεψε για να πάρει τελικά τη νίκη με 69-67 από την ΑΜΙΛΛΑ στο κλειστό του ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ.

Από την αρχή του παιχνιδιού ο ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ προσπάθησε να επιβάλλει το ρυθμό του με γρήγορο και πιεστικό παιχνίδι με την ενέργεια που έβγαζαν στο παρκέ οι φανερά πιό αθλητικοί από τους αντιπάλους παίκτες του. Οι φιλοξενούμενοι όμως με καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας  κατάφερναν να βρίσκουν το εύκολο σουτ και κρατήθηκαν κοντά στο σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 34-31!

Στην επανάληψη οι παίκτες του ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ είχαν φανερά το πάνω χέρι κτίζοντας μια διαφορά +8 πόντων στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ζώνη της ΑΜΙΛΛΑ δυσκόλεψε τον ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ και παρά τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Παπαδόπουλου, η διαφορά ροκανίστηκε, κυρίως με την ευστοχία από τα 6.75, με αποτέλεσμα στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα το παιχνίδι να γίνει πραγματικό ντέρμπι, με τα σκόπιμα φάουλ να έχουν το πρώτο λόγο. Εύστοχες βολές και…ψυχραιμία κράτησαν τελικά τη νίκη στον ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ!

Το φύλλο αγώνα:

ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ – ΠκΑΟ ΑΜΙΛΛΑ 69-67

Διαιτητές: Δελαγραμμάτικας, Μακρής

Δεκάλεπτα: 17-19, 34-31, 58-50, 69-67.

ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ (Κουμαράς, Γκολεμάς): Καρούσης 2, Γόγωνας, Μακρής Γ. 14, Παπαδόπουλος 10 (2), Κορρές 7 (1), Μπουλουγεώργος 9, Κανελλόπουλος 3 (1), Μπινετόπουλος 10, Χαρταβέλλας 4, Ταταλιάς, Οικονομόπουλος 10.

ΠκΑΟ ΑΜΙΛΛΑ (Μακρής Β., Μπαλτά): Μαργώνης 16, Βοσκάκης 3 (1), Μήλης 2, Λαμπίρης, Βλασερός 13 (3), Παπαγιαννόπουλος 10 (2), Τασούκ 10 (3), Κουμάρ 4, Χύτας 9 (1).