Αρχική > ΕΙΔΗΣΕΙΣ > Μπασκετικές ήττες για ΓΑΛΑΤΣΙ και ΣΠΟΡΤΙΓΚ

Μπασκετικές ήττες για ΓΑΛΑΤΣΙ και ΣΠΟΡΤΙΓΚ

Δεν ήταν καλή η 7η αγωνιστική του “μαραθώνιου” πρωταθλήματος της Α’ ΕΣΚΑ τόσο για τον ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ όσο και για τον ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ .

ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ- ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ 79-57

Με την έξοδο στα Μελίσσια, ο ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ έχασε το μικρό σερί νικών που είχε προηγηθεί στο πρωτάθλημα, αφού το αποτέλεσμα δεν ήταν νικηφόρο αν και αναμενόμενο. Το ΓΑΛΑΤΣΙ που στερήθηκε τις υπηρεσίες του Παναγιωτίδη, δε κατάφερε να αντισταθεί στους γηπεδούχους παρά το 33-28 του πρώτου ημιχρόνου και κατέρρευσε στην επανάληξη.

Το φύλλο αγώνα:

Διαιτητές: Στρέμπας, Φραγκούλη, Κοκκόσης

Δεκάλεπτα: 18-11, 33-28, 57-39, 79-57

Μελίσσια (Οικονομόπουλος, Γκίκας): Στεργίου 8 (2), Ανδρικόπουλος 9 (1), Κοντός Ι. 8 (2), Αγορής 3 (1), Κοντός Γ. 5, Ηλιόπουλος 11, Χατζόπουλος 8 (2), Σιδέρης, Καραχρήστος, Νάντι 5 (1), Μαυροειδής 11, Βουδούρης 11 (2)

Γαλάτσι (Λάγιος, Μαρουδής): Παπαδόπουλος 7, Σπανός 12 (3), Αναστασιάδης 3, Σίνης 5, Αβούρης, Πρωτονοτάριος 2, Χρυσάκης 9 (3), Βλάμης 11 (2), Καριώτης 8 (1)

ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ- ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 67-75

Είχε το όνομα, ντέρμπι, είχε τελικά και τη χάρη. Σε ένα παιχνίδι πόντο-πόντο, στα ΠΑΤΗΣΙΑ ο εκ των πρωτοπόρων της Α’ ΕΣΚΑ, ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ νίκησε τελικά το γηπεδούχο ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ με 75-67.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν απόλυτα αμφίρροπο με τις ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και να μοιράζονται τα δύο δεκάλεπτα. Στην επανάληψη ο Απόλλωνας έδειξε να ελέγχει καλύτερα το παιχνίδι, πέρασε μπροστά στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο διατηρώντας τη θέση αυτή μέχρι τέλους, θέση που του έδωσε και τη νίκη.

Διαιτητές: Ραχιώτης, Χρηστίδης, Διόλατζης

Δεκάλεπτα: 21-22, 41-40, 54-56, 67-75

Σπόρτιγκ (Νικητόπουλος, Τασιόπουλος): Νασόπουλος 5 (1), Μιχαλόπουλος 6, Μπουγιούρης 6 (2), Τεάκα 22 (2), Γαρδέλης 13, Μπαρλιάς 3, Ζήσης 12, Χατζής

Απόλλωνας (Γκινούτσης): Χαλάτσης 2, Μπάρδας 12 (1), Καραϊσκος 6, Κουντούρης 7 (1), Ιωαννίδης 19 (3), Γιαουρτόγλου 7 (1), Βουγιούκας 19, Μπότσης, Ανδρουλάκης 2, Βαρδής 1